Calendare Ortodoxe

Luni · 31 martie 2036

Ce sărbătoare e 31 martie 2036?

Sf. Sfințit Mc. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Mc. Veniamin, diac.

Nu — ziua aceasta nu este sărbătoare cu cruce roșie.

Postul Mare

Post aspru, fără dezlegare.

Ce sărbătoare e mâine

Sf. Cuv. Maria Egipteanca; Sf. Cuv. Macarie Mărt.; Sf. Mc. Gherontie; Sf. Varsanufie de la Optina
Marți, 1 aprilie 2036 — Postul Mare

Vezi ziua de mâine →

Ziua de 31 martie 2036 în cifre

Răsărit06:57
Apus19:41
Durata zilei12 h 45 min
Faza lunii🌒 Semilună crescătoare
A câta zi din an91 din 366
Zile rămase din an275

Orele sunt calculate pentru București. Luna este luminată în proporție de 17%.

Postul

Postul Mare — ziua 29 din 48

Au mai rămas 19 zile până la Învierea Domnului (Sfintele Paști).

Numărătoarea postului →

Ce urmează

Intrarea Domnului în Ierusalim (Floriile)
13 aprilie 2036 — peste 13 zile

Sfintele Paști 2036
20 aprilie 2036 — peste 20 zile

Rugăciunea către Sfinții Îngeri

Luni — ziua Sfinților Îngeri

Îngerul lui Dumnezeu, păzitorul meu cel sfânt, cel ce mi-ai fost dat de la Dumnezeu din cer spre păzire, cu dinadinsul mă rog ție: tu pe mine mă luminează astăzi și de tot răul mă izbăvește, spre lucrul cel bun mă îndreptează și la calea mântuirii mă îndreaptă. Amin.

Calendarul ortodox — martie 2036

DataSfinții zileiPost
1 Sâ Sf. Cuv. Mc. Evdochia; Sf. Cuv. Domnina Săptămâna Brânzei
2 Du Sf. Sfințit Mc. Teodot, ep. Chiriniei; Sf. Mc. Isihie
3 Lu Sf. Mc. Eutropie, Cleonic și Vasilisc Postul Mare
4 Ma Sf. Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel și sora sa, Iuliana Postul Mare
5 Mi Sf. Mc. Conon din Isauria și Conon Grădinarul; Sf. Cuv. Marcu Pustnicul Postul Mare
6 Jo Sf. 42 de Mc. din Amoreea; Aflarea Sfintei Cruci Postul Mare
7 Vi Sf. Sfințiți Mc. Vasilevs, Evghenie, Capiton, Eterie, Agatodor și Elpidie, ep. din Herson; Sf. Sfințit Mc. Efrem, ep. Tomisului Postul Mare
8 Sâ ✝ Sf. Pr. Mc. Liviu-Galaction de la Cluj; Sf. Ier. Mărt. Teofilact, ep. Nicomidiei Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
9 Du Sf. 40 de Mc. din Sevastia Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
10 Lu Sf. Mc. Codrat, Ciprian, Dionisie și cei împreună cu ei Postul Mare
11 Ma Sf. Ier. Sofronie, patr. Ierusalimului Postul Mare
12 Mi Sf. Cuv. Teofan Mărt. Sf. Ier. Grigorie Dialogul, ep. Romei; Sf. Cuv. Simeon Noul Teolog Postul Mare
13 Jo Aducerea moaștelor Sf. Ier. Nichifor, patr. Constantinopolului Postul Mare
14 Vi Sf. Cuv. Benedict de Nursia; Sf. Sfințit Mc. Alexandru, pr. din Pidna Postul Mare
15 Sâ Sf. Mc. Agapie și Plisie, Timolau Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
16 Du Sf. Mc. Sabin Egipteanul; Sf. Cuv. Hristodul din Patmos Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
17 Lu Sf. Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu Postul Mare
18 Ma Sf. Ier. Chiril, arhiep. Ierusalimului Postul Mare
19 Mi Sf. Mc. Hrisant și Daria, Claudiu și Ilaria; Sf. Mc. Marian diac. Postul Mare
20 Jo Sf. Cuv. Mc. uciși în M. Sf. Sava cel Sfințit Postul Mare
21 Vi Sf. Ier. Iacob Mărt.; Sf. Cuv. Serapion Postul Mare
22 Sâ Sf. Sfințit Mc. Vasile, pr. din Ancira; Sf. Mc. Drosida, fiica împ. Traian Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
23 Du Sf. Cuv. Mc. Nicon și cei 199 ucenici ai lui Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
24 Lu Înainte-prăznuirea Bunei Vestiri; Sf. Ier. Artemon, ep. Seleuciei Postul Mare
25 Ma ✝ Buna Vestire (Blagoveștenia) Postul Mare — Buna Vestire
26 Mi Odovania Praznicului Bunei Vestiri; Soborul Sf. Arh. Gavriil; Sf. Mc. Montanus, pr. și soția sa, Maxima; Sf. 26 de Mc. din Goția/Dacia Postul Mare
27 Jo Sf. Mc. Matrona din Tesalonic; Sf. Mc. Filit și Lidia, soția sa, cu cei 4 fii ai lor Postul Mare
28 Vi Sf. Cuv. Ilarion cel Nou, eg. Pelechitului; Sf. Cuv. Ștefan, făcătorul de minuni Postul Mare
29 Sâ Sf. Sfințiți Mc. Marcu, ep. Aretuselor și Chiril diac.; Sf. Mc. Iona și Varahisie; Sf. Ier. Diadoh, ep. Foticeei Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
30 Du Sf. Cuv. Ioan Scărarul; Sf. Cuv. Euvula, mama Sf. Pantelimon Postul Mare — dezlegare la vin și ulei
31 Lu Sf. Sfințit Mc. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Mc. Veniamin, diac. Postul Mare

Pagina lunii martie 2036 → · Toate lunile

Pune pagina la favorite

Se schimbă singură în fiecare zi: sfinții, postul și rugăciunea zilei.

Apasă Ctrl+D (pe telefon: meniul browserului → „Adaugă la ecranul principal").

Întrebări frecvente

Ce sărbătoare e 31 martie 2036?

Sf. Sfințit Mc. Ipatie, ep. Gangrei; Sf. Mc. Veniamin, diac.. Postul Mare.

Este 31 martie 2036 sărbătoare cu cruce roșie?

Nu. 31 martie 2036 nu este însemnată cu cruce roșie în calendarul ortodox.

Se ține post 31 martie 2036?

Postul Mare. Post aspru, fără dezlegare.

Ce sărbătoare e mâine?

1 aprilie 2036: Sf. Cuv. Maria Egipteanca; Sf. Cuv. Macarie Mărt.; Sf. Mc. Gherontie; Sf. Varsanufie de la Optina.

Ce înseamnă cruce roșie în calendarul ortodox?

Crucea roșie însemnează un praznic mare, cu Liturghie și cu cinstire deosebită. În aceste zile credincioșii merg la biserică, iar munca grea și treburile gospodărești se lasă deoparte. Crucea neagră marchează o pomenire mai mică, fără aceleași rânduieli.

Cum se calculează data Paștelui?

Paștele ortodox se socotește după Paschalia pe stil vechi: prima duminică după luna plină care urmează echinocțiului de primăvară, în calendarul iulian, transpusă apoi în calendarul civil. Toate sărbătorile mobile — Floriile, Înălțarea, Rusaliile — se așază față de această dată.

Rugăciunea de început

Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-Se numele Tău, vie Împărăția Ta, facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ. Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău. Că a Ta este Împărăția și puterea și slava, a Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.