Calendare Ortodoxe

Calendar ortodox · 13 decembrie

Când este Sf. M. Mc. Eustratie?

13 decembrie

Sf. M. Mc. Eustratie, Auxentie, Evghenie, Mardarie și Orest se prăznuiește în fiecare an pe 13 decembrie, dată fixă în calendarul creștin ortodox. În această zi își serbează ziua numelui cei care poartă numele Eustratie.

✝ Da — ziua de 13 decembrie este sărbătoare cu cruce roșie.

Când este următoarea pomenire?

Sf. M. Mc. Eustratie se pomenește data viitoare pe 13 decembrie 2026, duminică, peste 81 de zile.

Data13 decembrie 2026
Ziua săptămâniiDuminică
Peste81 de zile
Însemn✝ cruce roșie

Vezi ziua întreagă în calendar →

Ce se ține pe 13 decembrie: Postul Nașterii Domnului — dezlegare la pește

Sâmbăta și duminica: dezlegare la pește.

Ce fel de sfânt este Sf. M. Mc. Eustratie?

În calendar apare scris Sf. M. Mc., care se citește Sfântul Mare Mucenic — adică mucenic a cărui pătimire a fost deosebit de grea, cinstit în toată Biserica.

Numele întreg din sinaxar: Sf. M. Mc. Eustratie, Auxentie, Evghenie, Mardarie și Orest

Cine își serbează numele pe 13 decembrie?

Eustratie

Ziua numelui (onomastica) se serbează în ziua în care Biserica îl pomenește pe sfântul al cărui nume îl porți.

Urări de ziua numelui → · Caută altă zi de nume

Cine se mai pomenește pe 13 decembrie?

Sf. M. Mc. Eustratie în anii următori

2026 13 decembrie 2026 Duminică Postul Nașterii Domnului — dezlegare la pește
2027 13 decembrie 2027 Luni Postul Nașterii Domnului
2028 13 decembrie 2028 Miercuri Postul Nașterii Domnului
2029 13 decembrie 2029 Joi Postul Nașterii Domnului — dezlegare la vin și ulei
2030 13 decembrie 2030 Vineri Postul Nașterii Domnului

Data e fixă, dar ziua săptămânii și rânduiala postului se schimbă de la an la an.

Întrebări frecvente

Când este Sf. M. Mc. Eustratie în calendarul ortodox?

Sf. M. Mc. Eustratie, Auxentie, Evghenie, Mardarie și Orest se prăznuiește în fiecare an pe 13 decembrie. Este dată fixă: nu se mută de la an la an, spre deosebire de sărbătorile legate de Paști.

Este Sf. M. Mc. Eustratie sărbătoare cu cruce roșie?

Da, ziua de 13 decembrie este însemnată cu cruce roșie în calendarul ortodox, adică este praznic cu Liturghie și cu cinstire deosebită.

Se ține post pe 13 decembrie?

Postul Nașterii Domnului — dezlegare la pește. Sâmbăta și duminica: dezlegare la pește.

Cine își serbează ziua numelui pe 13 decembrie?

Cei care poartă numele Eustratie își serbează onomastica pe 13 decembrie, ziua în care Biserica îl pomenește pe Sf. M. Mc. Eustratie.

Ce înseamnă „Sf. M. Mc." din calendar?

Sf. M. Mc. se citește „Sfântul Mare Mucenic" și înseamnă mucenic a cărui pătimire a fost deosebit de grea, cinstit în toată Biserica.

Ce înseamnă cruce roșie în calendarul ortodox?

Crucea roșie însemnează un praznic mare, cu Liturghie și cu cinstire deosebită. În aceste zile credincioșii merg la biserică, iar munca grea se lasă deoparte. Crucea neagră marchează o pomenire mai mică, fără aceleași rânduieli.

Ce alți sfinți se pomenesc în decembrie?

Calendarul lunii decembrie → · Toți sfinții