Sf. Cuv. Alexie ·
Anonymous Unknown author ·
Public domain ·
Wikimedia Commons
Calendar ortodox · 17 martie
Când este Sf. Cuv. Alexie?
17 martie
Sf. Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu se prăznuiește în fiecare an pe
17 martie, dată fixă în calendarul creștin ortodox.
În această zi își serbează ziua numelui cei care poartă numele
Alexie.
Nu — ziua de 17 martie nu este sărbătoare cu cruce roșie.
Cine a fost Sf. Cuv. Alexie?
Alexie, singurul copil al patricienilor Eufimian și Aglaide din Roma, a părăsit cămara de nuntă după căsătorie, lăsându-și soției inelul său și plecând la Edesa, unde a trăit optsprezece ani în sărăcie și ascuns. Deoarece virtuțile sale atrăgeau mulți oameni, a încercat să se mute la Tars, dar o furtună l-a întors la Roma, unde a locuit în fața casei părinților săi, fiind batjocorit de slujitori. Înainte de a-și da duhul, a scris pe o hârtie identitatea sa și locul nașterii, păstrând scrisoarea la el. Împăratul Onoriu, după o descoperire dumnezeiască, l-a găsit murind, a citit scrisoarea și, copleșit de spaimă, a poruncit ca rămășițele sale să fie îngropate cu cinste în biserica sfântului apostol Petru.
Rezumat după sinaxarul zilei de 17 martie;
faptele (nume, ani, locuri) sunt preluate din sinaxar, fără adaosuri.
Când este următoarea pomenire?
Sf. Cuv. Alexie se pomenește data viitoare pe
17 martie 2027,
miercuri, peste 175 de zile.
Data e fixă, dar ziua săptămânii și rânduiala postului
se schimbă de la an la an.
Întrebări frecvente
Când este Sf. Cuv. Alexie în calendarul ortodox?
Sf. Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu se prăznuiește în fiecare an pe 17 martie. Este dată fixă: nu se mută de la an la an, spre deosebire de sărbătorile legate de Paști.
Este Sf. Cuv. Alexie sărbătoare cu cruce roșie?
Nu, ziua de 17 martie nu este însemnată cu cruce roșie. Este o pomenire obișnuită din calendarul ortodox.
Se ține post pe 17 martie?
Postul Mare. Post aspru, fără dezlegare.
Cine își serbează ziua numelui pe 17 martie?
Cei care poartă numele Alexie își serbează onomastica pe 17 martie, ziua în care Biserica îl pomenește pe Sf. Cuv. Alexie.
Ce înseamnă „Sf. Cuv." din calendar?
Sf. Cuv. se citește „Sfântul Cuvios" și înseamnă monah sau pustnic care s-a sfințit prin nevoință.
Ce înseamnă cruce roșie în calendarul ortodox?
Crucea roșie însemnează un praznic mare, cu Liturghie și cu cinstire deosebită. În aceste zile
credincioșii merg la biserică, iar munca grea se lasă deoparte. Crucea neagră marchează
o pomenire mai mică, fără aceleași rânduieli.